Na świecie najwięcej uwagi przyciągały test mecze przede zbliżającym się Pucharem Świata. Hitem było starcie Anglików z Irlandczykami, w którym ci pierwsi odnieśli niespodziewanie wysokie zwycięstwo. W Polsce głównym tematem jest organizacja startujących za tydzień rozgrywek ligowych piętnastek, a zwłaszcza wycofanie się z nich KS Budowlanych Łódź.
Ekstraliga. Polski Związek Rugby opublikował wreszcie długo
oczekiwane szczegóły organizacyjne nowego sezonu. Rozczarowaniem jest
wycofanie się z rozgrywek KS Budowlanych Łódź (wyjaśnienie wiceprezesa
klubu: https://www.youtube.com/watch?v=yg_ek4nJO38).
Głównym powodem tego kroku była rezygnacja z gry w drużynie kilkunastu
graczy z Poznania – tamtejsza Posnania, która kilka lat temu zniknęła z
mapy rugbowych piętnastek postanowiła powrócić do rozgrywek. Zacznie od
II ligi, czyli od trzeciego, najniższego poziomu. W Ekstralidze
natomiast będziemy mieli tylko dziewięć drużyn zamiast dziesięciu i w
każdej kolejce jedna z nich będzie pauzować. • Po trzech
sezonach 10-zespołowej Ekstraligi od przyszłego roku mamy wrócić do
ośmiu drużyn na tym poziomie. Najsłabsza drużyna tego sezonu spadnie
automatycznie, przedostatnia zagra baraż ze zwycięzcą I ligi. •
Na pewno nie będzie tym zwycięzcą trzeci raz z rzędu Arka Rumia, która
wycofała się z I ligi. Jej miejsce na tym poziomie rozgrywek zajmie
ubiegłoroczny wicemistrz II ligi, Miedziowi Lubin. Z kolei w II lidze ma
grać pięć drużyn, tu zabraknie z kolei Chaosu Poznań. • Jedną z
najbardziej pozytywnych wieści dotyczących nowego sezonu jest zapowiedź
transmisji telewizyjnych jednego spotkania z każdej kolejki w kanale
Polsat Sport Fight. Niepokoi fakt zniknięcia tej informacji ze strony
PZR, jednak w programie telewizyjnym znajdziemy informację o
pierwszej transmisji w najbliższą niedzielę (mecz Orkan Sochaczew –
Budowlani Lublin). • Drużyny Ekstraligi rozegrały kilka meczy
testowych. Budowlani SA zagrali ze Skrą Warszawa, Arka Gdynia pokonała w
Jarocinie miejscową, pierwszoligową Spartę, a Juvenia zagrała w Nowym
Sączu z miejscowymi Biało-Czarnymi dla uczczenia piętnastolecia
nowosądeckiej drużyny. • W oświadczeniu wiceprezesa KS
Budowlanych Łódź dotyczącym wycofania się ekipy z rozgrywek jest też
fragment o tym, że Budowlani SA Łódź powinni zgodnie z uchwałą Zarządu
PZR zmienić nazwę. Co oni na to? W kalendarzu rozgrywek opublikowanym
także przez PZR zmiany nie widać.
Przygotowania do RWC. Reprezentacje przygotowujące się do Pucharu Świata w Japonii rozegrały kilka ciekawych spotkań testowych. W Edynburgu Szkoci podjęli Francuzów i zrewanżowali się im zeszłotygodniową porażkę w Nicei. Co prawda tydzień temu przegrali z kretesem, a dziś wygrali zaledwie trzema punktami, jednak pokazali się z niezłej strony. Na uwagę zasługuje fakt zwłaszcza wyprowadzenia wyniku ze stanu 3:14 do 17:14. U Francuzów w decydującej fazie meczu zawiódł m.in. zeszłotygodniowy debiutant i jeden z bohaterów tamtego meczu, Alivereti Raka, który sprokurował głupi rzut karny dla rywali kilka minut przed końcem meczu. • Z kolei na londyńskim stadionie Twickenham Anglicy podjęli Irlandczyków. Ci ostatni zagrali bez kontuzjowanych znakomitych łączników ataku Sextona i Carbery’ego. Pierwsze przyłożenie co prawda zdobyli Irlandczycy, ale już na przerwę drużyny schodziły przy wyniku 22:10 dla gospodarzy. W drugiej połowie Anglicy dominowali całkowicie i skończyło się rezultatem 57:15 – podobno najwyższym zwycięstwem Anglii nad Irlandią w historii. Jeszcze rok temu wszyscy upatrywali w Irlandii głównego rywala Nowej Zelandii w zmaganiach o Puchar Świata. Dzisiaj jej notowania znacznie spadły. Na dodatek z urazami opuszczali boisko Cian Healy i bezcenny łącznik młyna Connor Murray.
Top 14. W sobotę ruszyła pierwsza z trzech profesjonalnych lig rugby union w Europie – francuska Top 14. Co prawda bez reprezentantów przygotowujących się do Pucharu Świata, ale przy 29 kolejkach do rozegrania jest to nie do uniknięcia. • Hitem kolejki było niedzielne spotkanie ubiegłorocznego finalisty Clermont i półfinalisty La Rochelle. W pierwszej połowie mieliśmy remis, w drugiej gracze z Owernii zdominowali przeciwników znad Atlantyku, którzy na dodatek od 62 minuty grali w czternastkę. Skończyło się wynikiem 28:10 dla Clermont. • Bardzo cenne wysokie zwycięstwo odniosła drużyna z Lyonu (w zeszłym roku w półfinale) pokonując groźny Stade Français z Paryża aż 43:9. • Niespodzianką jest porażka ubiegłorocznych mistrzów z
Tuluzy, których pokonało Bordeaux 30:25. To było zacięte i emocjonujące spotkanie, a prowadzenie
kilkakrotnie przechodziło z rąk do rąk. • Na uwagę zasługuje zwycięstwo jednego z beniaminków, Bayonne, nad paryskim Racingiem 92. Drugi beniaminek, Brive, przegrał z Pau, mimo że rywale trzy czwarte meczu grali w czternastkę. • Zaledwie jednopunktową różnicę punktów odnotowaliśmy w meczu pomiędzy mistrzem i wicemistrzem z 2018: Castres pokonało Montpellier 26:25. Montpellier w 80 minucie przegrywało 20:26 i zdobyło przyłożenie, które zmniejszyło stratę do jednego punktu, jednak podwyższenie spod linii bocznej się nie powiodło i szansa na zwycięstwo uciekła. • Mocno zaczęła sezon drużyna z Tulonu, która ma wielkie aspiracje, ale poprzedni sezon poszedł jej kiepściutko. W starciu z Agen gracze z Lazurowego Wybrzeża zdobyli aż 44 punkty. Trudno jednak uznać to za prawdziwy sprawdzian możliwości Tulończyków, wszak Agen to jedna z najsłabszych drużyn ligi. • Najbardziej efektowne przyłożenie kolejki zaliczyli chyba spadkowicze z Top 14 na jej zapleczu. Warto zobaczyć: https://twitter.com/rugbyprod2/status/1165010325017649153.
Puchar Oceanii. W stolicy Papui-Nowej Gwinei, Port Moresby, rozpoczął się rozgrywany ostatnio co dwa lata Puchar Oceanii. Grają w nim słabsze drużyny regionu. Miłym akcentem jest międzynarodowy debiut piętnastki z jednego z najmniejszych krajów świata – Nauru. Co prawda gracze z tej niewielkiej wysepki przegrali na inaugurację z kretesem z gospodarzami, ale cieszyli się z pierwszego w historii przyłożenia w oficjalnym meczu. Kraj rozmiarem i liczbą ludności przypomina niewielką Skwierzynę, a najpopularniejszym sportem zespołowym jest tam futbol australijski. W turnieju biorą udział ponadto drużyny Wysp Salomona i Niue. Transmisje na profilu facebookowym Oceania Rugby: https://www.facebook.com/oceaniarugbyunion/.
Drobne. Finał profesjonalnej ligi Pro14 w tym roku odbędzie się w stolicy Walii – Cardiff. Mecz będzie rozegrany 20 czerwca 2020, a liga wystartuje za miesiąc, 27 września (jeszcze w czasie Pucharu Świata). • European Professional Club Rugby opublikowało plan spotkań fazy grupowej Champions Cup i Challenge Cup. Obrońcy pucharu mistrzów, Saracens, zaczną rozgrywki w listopadzie od meczu z Racingiem 92. Niestety, jak wynika z działań EPCR (choć brak oficjalnych komunikatów), porzucono trzeci poziom rozgrywek, Continental Shield, w którym szansę awansu do Challenge Cup dostawały drużyny spoza krajów uczestniczących w Pucharze Sześciu Narodów. • James Haskell, 77-krotny reprezentant Anglii, który zakończył karierę w tym roku, zapowiedział rozpoczęcie zawodowych występów w MMA. • Reprezentacja Australii w krykiecie w sympatycznym filmiku wsparła rugbystów z tego kraju przed Pucharem Świata: https://twitter.com/CricketAus/status/1164779432940146688. • Południowoafrykańczyk Aphiwe Dyantyi, uznany za odkrycie roku 2018 przez World Rugby, 13-krotny reprezentant kraju, został przyłapany na dopingu. Przed nami badanie próbki B, ale jego udział w Pucharze Świata stanął pod poważnym znakiem zapytania. • Rugby World zapowiedziało stosowanie „neutralnego płciowo” nazewnictwa rozgrywek o Puchar Świata w piętnastkach i siódemkach – czyli planowany na 2021 Puchar Świata w Rugby Kobiet będzie już po prostu Pucharem Świata w Rugby. Trochę nam świat oszalał. • W „Guardianie” pojawił się artykuł o ogarniającej Irlandię epidemii żądania odszkodowań od ubezpieczycieli. Wśród przykładów są roszczenia widzów, którzy podczas meczów rugby zostali uderzeni piłką – jedno z nich przekracza 60 000 euro... Więcej: https://www.theguardian.com/money/2019/aug/24/50000-for-being-hit-by-a-rugby-ball-when-compensation-culture-goes-mad.
Zapowiedzi. Za tydzień kolejne mecze testowe przed RWC, m.in.: Francja – Włochy, Fidżi – Tonga, Gruzja – Szkocja i hitowe starcie Walia – Irlandia. • Odbędzie się druga kolejka Top 14 – m.in. spotkanie La Rochelle ze Stade Français z Paryża. • No i oczywiście rusza polska Ekstraliga. W planie trójmiejskie derby Ogniwo – Arka, wspomniany wyżej transmitowany w Polsat Sport Fight (niedziela, 13:45) mecz Orkana przeciwko Budowlanym Lublin (nastąpiła tu zmiana gospodarza w stosunku do kalendarza), a ponadto starcia Budowlani SA Łódź – Lechia Gdańsk i Skra Warszawa – Juvenia Kraków. Pierwsi na boisko wybiegną gracze w Warszawie (sobota, 14:00).
Zapowiedzi – uzupełnienie. I jeszcze jedna impreza, tym ciekawsza, że międzynarodowa i u nas w kraju. W Jarocinie w weekend mistrzostwa Europy siódemek kobiet do lat 18. Oczywiście z Polkami w składzie. Transmisja na Rugby Europe TV (pierwszy dzień: https://www.rugbyeurope.eu/rugby-europe-girls-u18-sevens-championship-2019). Zaczynamy w sobotę o dziesiątej, nasze dziewczyny grają pierwszy mecz o wpół do pierwszej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz